GOSB

Türk Öğün, Çalış, Güven!

Haberler

GOSB, DENEYİMLERİNİ YURTDIŞINA TAŞIYOR

GOSB, DENEYİMLERİNİ YURTDIŞINA TAŞIYOR

11.11.2016Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB), bugüne kadar biriktirdiği deneyimlerini yurtdışına taşıyor.

Türkiye’deki OSB modelinin oluşturulması ve uygulanmasında öncülük etmiş ve artık sınırlarının dışına çıkarak bu modeli yaymak isteğinde olan GOSB; bugünkü vizyon, misyon ve değerlerine uygun olarak, yurt dışında bir Organize Sanayi Bölgesi kurmak için çalışmalarına başlamıştır.

GOSB, hem katılımcısının dünyaya açılmasını sağlamak ve onlar için güvenli ve avantajlı yatırım imkanları yaratmak, hem de bu modelin tüm diğer ülkelerdeki sanayi birlikteliklerine örnek olması amacını gütmektedir.

GOSB yurdışından gelen talepler doğrultusunda, ilk adımını Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi ile atmış ve GOSB ile Gagavuzya İcra Komitesi arasında bir anlaşma imzalanmıştır.

5 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Türkiye’den çeşitli sektör temsilcilerinin ve yatırımcıların katılım gösterdiği, GOSB’u temsilen Bölge Müdürü Z. Nil Sönmez’in iştirak ettiği 2. Uluslararası Yatırım Formu programı kapsamında imzalanan bu iyi niyet anlaşması ile,

Gagavuzya’daki yatırım ve yerel yönetimler ile ilgili mevzuatların Türkiye’deki OSB mevzuatları ile benzer özellikler taşıması için çalışmak, kurulacak olan OSB’nin Türkiye’deki bir OSB’nin altyapılarının kalitesinde inşa edilmesini sağlamak, yatırımcının Gagavuzya bölgesine gelmesini teşvik etmek için verilecek yatırım teşvik ve imtiyazlarının diğer ülkelerle yarışmasını sağlamak, başka bir deyişle, Gagavuzya’daki yatırım ortamını iyileştirmek için bir adım atılmıştır.

Top