GOSB

Türk Öğün, Çalış, Güven!

Tesisler

GOSB Camii

Yapımına 2013 yılında başlanan GOSB Camii’nin açılışı, 25 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

GOSB Camii, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin önemli bir arterinin köşe noktasında yer almaktadır. Cami tasarımında Mimar Sinan’ın da eserlerindeki “kare taban üzerine oturtulmuş tek açıklıklı geniş kubbe ile sonsuzluğu sembolize eden bir metafor oluşturma” hedefi etkili olmuştur. Taş havuzundan yükselen minare, caminin sanayi ile ilişkilendirilmesi amacıyla tek ve fabrika bacası şeklinde tasarlanmıştır. GOSB Camii’nin gösterişli ve gözalıcı dış cephesine karşın, cami içinde insanların rahat ve huzurlu bir şekilde ibadet edebilmesi amacıyla, sadelik hedeflenmiştir. Kutsal bir mekan olmanın yanı sıra kentsel bir alan olarak da hizmet vermesi hedeflenen GOSB Camii, sadece bir ibadethane değil, toplanma, ferdi ve toplumsal bilince ulaşma yeridir. 

GOSB Camii’nde, 

Bodrum katta; abdesthane, ayakkabılıklar, gasilhane, tuvaletler, Zemin katta; harim, mihrap, minber, ayakkabılıklar, Birinci katta; kadınlar mahfili, Açık avluda; musalla taşı, minare ve çakıl havuzları bulunmaktadır.

Mimarisi Alaz Albay Mimarlık Mühendislik Müşavirlik A.Ş. tarafından tasarlanmış, kontrollüğü yine aynı firma tarafından yürütülmüştür.


Sayılarla GOSB Camii

Cami inşaat alanı 6.491 m2’dir.

İbadet alanı 1.600 m2, açık alan 670 m2’dir.

Camide 2.185 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir.

Minare yüksekliği 41,35 metredir.

Kubbe çapı 28,10 metre, kubbe yüksekliği 23,00 metredir.

Avize çapı 15–12–9 metredir.

Sorumlu Kişi:  Orkun Göşgün   Tel : +90 (262) 648 48 20
Mesaj göndermek için tıklayınız.

Top