GOSB

Türk Öğün, Çalış, Güven!

Haberler

GEBZE TEKNİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA VAKFI İLK TOPLANTISINI YAPTI

GEBZE TEKNİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA VAKFI İLK TOPLANTISINI YAPTI

07.09.2016Üniversite – Sanayi işbirliğinin en önemli örneklerinden birisi olan “Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı"nın ilk toplantısı 5 Eylül 2016 tarihinde yapıldı.

Kısa bir süre önce temelleri atılan, Gebze Organize Sanayi Bölgesinin de kurucu üyesi olduğu "Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı"nın ilk yönetim kurulu toplantısı Kocaeli Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdurrahman Akyol, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Kale Oto Radyatör Yönetim Kurulu Üyesi Celal Kaya katılım gösterdi.

Toplantıya, geçtiğimiz günlerde açıklanan TÜBİTAK 2016 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında GTÜ’nün 7. Sırada yer alarak büyük bir başarıya imza atması damgasını vurdu. GTÜ’nün geçen yıla nazaran 17 puanlık rekor bir artışla 7. sıraya yükselişinin öneminin de vurgulandığı toplantı ile ilgi açıklama yapan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, yenilikçi ve girişimci üniversite tecrübeleri ile vakfın getirisinin birleşince yepyeni bir devlet üniversitesi modeli ortaya koyacağını belirtti. Vakfın, üniversitenin öğrencilerinin ve akademik personelinin güçlenmesi ve gelişiminin sürekliliği açısından yönlendirici bir araç ve destek sağlayıcı olacağını söyledi.

Görgün, GTÜ’nün elde ettiği başarıların arttırılarak devam etmesi noktasında karşılaşılabilecek en temel sorunun finansal kaynaklar olduğunu belirterek, “Kamu finansmanı dışında kaynaklar üreterek hedeflerimizi daha kolay gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Bu bağlamda oldukça güçlü bir mütevelli heyeti ile kurulan vakfın ve yapılandırılacak vakıf-üniversite ilişkisinin oluşturacağı sinerji sayesinde üniversitemizin ve Kocaeli’nin küresel çapta rekabet gücü artacaktır. Türkiye’de kurulu mevcut üniversite yapısı içerisinde devlet üniversitelerinin karşılaştığı finansal problemler bu sayede aşılabilecektir." şeklinde konuştu.

Top