GOSB

Türk Öğün, Çalış, Güven!

Haberler

GOSB VE TABA – AMCHAM ÖNEMLİ BİR İŞBİRLİĞİNE İMZA ATTI

GOSB VE TABA – AMCHAM ÖNEMLİ BİR İŞBİRLİĞİNE İMZA ATTI

20.01.2018Türk Amerikan İş Adamları Derneği Amerikan Ticaret Odası Türkiye (TABA -AmCham) ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) arasında yapılan işbirliği kapsamında, GOSB firmaları ABD ve tüm dünyadaki AmCham’lar pazarına açılacak. 

Türk Amerikan İş Adamları Derneği Amerikan Ticaret Odası Türkiye ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi yeni bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda TABA – AmCham, GOSB bünyesinde bulunan firmalara ticaret, yatırım, ithalat ve ihracat, eğitim, teşvik alanlarında danışmanlık, eğitim, seminer ve toplantı hizmeti verecek. İşbirliği kapsamında ayrıca Türk Amerikan İş Adamları Derneği, Gebze Organize Sanayi Bölgesi bünyesindeki firmalara Amerikan pazarına giriş konusunda danışmanlık yapacak. Ayrıca ABD’de yatırım yapmak isteyen şirketlere Ekonomi Bakanlığı’nca uygulanan ekstra teşviklerden daha fazla faydalanabilmeleri için TABA – AmCham üzerine düşeni fazlasıyla yapacak.

Anlaşma, 19 0cak 2018 tarihinde Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım’ın katılımıyla Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşti. İmza töreninde konuşan TABA – AmCham Başkanı Ali Osman Akat, “Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde önemli bir adım atıyoruz. Bu işbirliği, GOSB’da bulunan firmaların başta tüm AmCham şubelerinin bulunduğu ülkeler olmak üzere, dünyaya daha rahat açılmalarını sağlayacak. Bu kapsamda TABA – AmCham olarak Amerika’da en az üç tane eyalet ile görüştüm. Bize her türlü imkanları sağlayıp kapılarını sonuna kadar açmak istiyorlar. GOSB ile orada bir yatırım yapılması için normalde verdikleri teşvikleri dışında daha fazla teşvikler ile katkı sağlayacak çalışmalar için hazırlar. Biz tabi bununla ilgili önce çalışmalar sürdüreceğiz, seyahatler yapacağız. 2019 öncesinde Amerika’da uygun göreceğimiz eyalette çalışmalarımızı başlatacağız” diye konuştu.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine de değinen Akat şunları söyledi: “Siyasi anlamda dünya konjonktüründe her gün farklı bir gündeme rastlayabiliyoruz. Fakat ticaret, yatırım, alışveriş, üretim ve şirket evlilikleri her zaman devam edecek. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları olarak ilişkilerin daha iyi noktaya gelmesi için elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz. O yüzden bu imzalayacağımız anlaşmanın şuanda ticaretin daha üst seviyeye çıkması için büyük bir adım olduğuna inanıyorum” dedi.

Ülkeler arasında yaşanan siyasi gerginliklerin iş dünyasına olumsuz yansıdığını söyleyen GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım “Hükümetlerin ve siyasilerin gerginlikten uzak durmaları bizim işlerimize olumlu yansıyor. Bu nedenle son dönemde yaşanan gerginliklerin bir an önce son bulmasını diliyorum.” diye konuştu.

İmza töreni sonrası, GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım tarafından TABA – AmCham Başkanı Ali Osman Akat’a GOSB anı tabağı takdim edildi. 


Top