GOSB

Türk Öğün, Çalış, Güven!

Haberler

TATARİSTAN’DA KURULACAK GOSB MODELİ İÇİN BİR ADIM DAHA ATILDI

TATARİSTAN’DA KURULACAK GOSB MODELİ İÇİN BİR ADIM DAHA ATILDI

22.05.2017Tataristan’da kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi için 2015 yılından bu yana devam eden görüşmelerde bir adım daha atıldı.

Tataristan’ın başkenti Kazan'da düzenlenen "KazanSummit-2017" Uluslararası Ekonomi Forumu'nda, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Tataristan Cumhuriyeti ve Rusya’da faaliyet gösteren Türkiye kökenli bankalar arasında, bu bölgede kurulması planlanan organize sanayi bölgesi projesinin finans ayağı için anlaşma imzalandı.

Proje, ilk defa iki yıl önce Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un Türkiye’yi ziyaret ettiği esnada, Tataristan’da kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi için OSB örneklerini incelemek üzere GOSB’u da ziyaret etmesi ve Türkiye’de örnek model olarak gösterilen GOSB’dan çok etkilendiğini belirterek, GOSB’un bilgi, birikim ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini dile getirmesi ile gündeme gelmişti. Aynı yılın Kasım ayında Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un daveti üzerine Tataristan'a ziyaret gerçekleştirilmiş, Organize Sanayi Bölgesi kurulması planlanan bölgeler gezilerek, hangi bölgenin Türk yatırımcısı için avantajlı olacağı yönünde incelemelerde bulunulmuştu. Projenin bir sonraki ayağında, Türkiye’de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un katılımıyla düzenlenen 'Türkiye-Tataristan İş Forumu' kapsamında, GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım ile Tataristan Ekonomi Bakanı Artiom Zdunov ön protokole imza atmışlardı.

Son olarak, 18-20 Mayıs tarihlerinde Rusya'nın Tataristan Cumhuriyeti’nde düzenlenen, GOSB Yönetim Kurulu ile birlikte GOSB’da faaliyet gösteren firmaların temsilcilerinin de katılımda bulunduğu KazanSummit-2017 Uluslararası Ekonomi Forumu'nda, projenin finans ayağı için Rusya’da faaliyet gösteren Türkiye kökenli bankalar (İş Bank Moskova, Denizbank Moskova, Yapı Kredi Bank Moskova, Ziraat Bank Moskova, Syberbank ve Credit Europa Bank), Tataristan Cumhuriyeti ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalar atıldı. Atılan bu imza ile kurulacak olan sanayi bölgesine yatırım yapmak isteyen sanayicilerin, tesislerini kurarken kullanacakları finansmanı bu bankalardan karşılaması sağlanmıştır.


Top