GOSB

Türk Öğün, Çalış, Güven!

Haberler

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ İLE GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ İLE GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ

26.04.2016Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) tarafından düzenlenen, Türkiye’nin öncü sanayicilerini, sektörlerinde fark yaratan girişimcilerini ve geleceğin potansiyel girişimci öğrencilerini buluşturan “Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi” 21 – 22 Nisan 2016 tarihlerinde “Girişimci Vizyon, Güçlü İnovasyon” sloganıyla gerçekleştirildi.

Temel hedefi; girişimciliğin küresel gelişimine yön veren fikir liderlerini, bölge sanayicileri ve öğrenciler ile bir araya getirerek, girişimciliği desteklemek, başarı hikâyelerini yaymak, küresel girişimcilik vizyonunun gelişmesini sağlamak ve ideal iş ortamını oluşturmak için işbirliklerine zemin hazırlamak olan zirve, sanayi-üniversite işbirliği adına da önemli bir örnek olarak kayda geçti.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin de stratejik ortakları arasında yer aldığı zirve, GTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Altınay, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün konuşmalarıyla başladı.

Açılış konuşmalarının ardından, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker’ın oturum başkanlığını yaptığı “Küresel Rekabet Ve Yenilikçi Türkiye: Girişimcilik Ekosistemiyle Fark Yaratmak” isimli ilk panelde, INTEL Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Ford Otosan AR-GE Program Yönetimi Müdürü Efe Erdem, Sofra Restoranları Kurucusu Hüseyin Özer, Çaycı Kurucusu Veysel Berk girişimcilik tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun başkanlık ettiği “Yenilikçi Zihinlerin Buluşması: Sanayi - Akademi İşbirliği”  isimli ikinci panelde ise, Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Abdurrahman Güngör, Arçelik ARGE Direktörü Cem Kural, YTÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş, İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan deneyimlerini aktardı.

İlk günün sonunda, “Yenilikçi Fikirlerin Stratejik Ortakları: Melek Yatırımcılar ve Partnerli İş Modelleri” konulu panel, GTÜ Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Abdurrahman Güngör tarafından yönetildi. Panele Girişim Bankacılığı ve Girişim Evi Yöneticisi Tahsin Bora Nemlioğlu, Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Başkanı Mehmet Buldurgan, Melek Yatırımcı & Mentors Network Turkey Kurucusu Mehmet Onarcan panelist olarak katıldı.

Zirvenin ikinci günü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım’ın açılış konuşmalarıyla başladı.
Program, “Girişimcilikte Dönüştürücü Aktörler: Organize Sanayi Bölgeleri” başlıklı panelle devam etti. GOSB Başkanı Vahit Yıldırım tarafından yönetilen, üniversite-sanayi işbirliğine önemli bir örnek teşkil eden panelde, Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, İstanbul Anadolu Yakası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çökmez, Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Silahtaroğlu, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz ve TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çiftçi konuşmacı olarak yer aldı.

Zirvenin son oturumu “Girişimcilikte Dönüştürücü Aktörler: Kadın Girişimciler” başlığıyla Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından yönetildi. Panelde, Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Başkanı Bahar Baykal, ManAsset Staffing Solutions Kurucu Başkanı, KAGİDER Üyesi Derya Türkkorkmaz, TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Güner Kal, TurkishWIN Topluluğu Kurucusu Melek Pulatkonak, Güvensan Tesis Hizmetleri Kurucu Ortağı, KAGİDER Üyesi Münteha Adalı yer aldı.

Zirve, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün panelistlere teşekkür plaketlerini takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sonlandırıldı.

Top