GOSB

Türk Öğün, Çalış, Güven!

Haberler

YURTDIŞI YATIRIMLARINDA YENİ BİR ADIM:TATARİSTAN

YURTDIŞI YATIRIMLARINDA YENİ BİR ADIM:TATARİSTAN

18.11.201613-14 Kasım 2016 tarihlerinde GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Bölge Müdürü Z. Nil Sönmez ve beraberindeki heyet Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi.

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, 15 Ekim 2015 tarihinde GOSB’u ziyaret etmiş, Tataristan’da kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi için OSB örneklerini incelemek üzere, Türkiye’de örnek model olarak gösterilen GOSB’u tercih ettiğini, bölgeden çok etkilendiğini belirterek, GOSB’un bilgi, birikim ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini dile getirmişti. Aynı yılın Kasım ayında Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un daveti üzerine Tataristan'a ziyaret gerçekleştirilmiş, yeni bir OSB modeli ile Organize Sanayi Bölgesi kurulması planlanan bölgeler gezilerek, hangi bölgenin Türk yatırımcısı için avantajlı olacağı yönünde incelemelerde bulunulmuştu.

2015 yılından bu yana devam eden görüşmelerin bir sonraki durağı yine Tataristan oldu. 13-14 Kasım 2016 tarihlerinde GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Bölge Müdürü Z. Nil Sönmez ve beraberindeki heyetin gerçekleştirdiği ziyarette, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile bir araya gelindi. Tataristan Cumhuriyeti’nde kurulması planlanan GOSB modeli ile ilgili işleyiş, mevzuat ve yer seçimi detayları masaya yatırıldı.

Yapılan görüşmelerde; sunulan bölgeler arasında, bulunduğu konum itibariyle en avantajlı durumda olan, Kazan’a 30-40 kilometre mesafedeki Svijahsk bölgesinin OSB kurulması için uygun bölge olduğu kanaatine varıldı. Bu bölgede şu anda bir Multimodel Lojistik Merkezi/Sanayi Bölgesi inşa edilmiş, bu alanın çevresinde ise halen tescili yapılmamış 2000 Ha.’lık genişleme alanı olduğu görülmüştür.

Deniz yolu, tren yolu ve karayolu bağlantısı olan, ülkeler arası otoyol üstünde yer alan bu bölgenin, Türk Yatırımcısı için avantajlı bir bölge olacağı üzerinde durulan toplantıda, bir çalışma grubunun oluşturulması, 1 aylık süreç içinde yapılacak çalışmalar sonrasında gelişmeler hakkında bilgi paylaşımında bulunulması kararlaştırıldı. Ayrıca, 15 Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un Ankara’ya gerçekleştireceği ziyarette işbirliği protokolünün imzalanması konusunda prensip kararı alındı.


Video için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://tatarstan.ru/eng/press/video.htm/video/1893187.htm

Top